Uniwersytet w Białymstoku Studenckie Pogotowie Lekcyjne

Poświęcają swój wolny czas, żeby pomóc w odrabianiu lekcji podopiecznym świetlic socjoterapeutycznych prowadzonych przez 2 organizacje charytatywne: Caritas oraz Eleos.

Akcja ruszyła wiosną 2013 roku. Wtedy na apel organizatorów odpowiedziało ponad 130 studentów – więcej niż mogły przyjąć świetlice. W grafiku dyżurów znalazło się ok. 70 osób. Jesienią, z początkiem nowego semestru, ogłoszony został kolejny nabór – i znów była ponad 100 zgłoszeń. Tym razem świetlice przyjęły nieco więcej, ok. 80 wolontariuszy. Do tej pory, czyli przez 2 pierwsze semstry akcji, studenci-wolontariusze podarowali dzieciom łącznie ponad 2500 godzin swojego czasu!

W gronie wolontariuszy znalazła się również Katarzyna Golonko, studentka pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej Uniwersytetu w Białymstoku. – Miałam popołudniami dużo wolnego czasu i przypadkiem natrafiłam na ogłoszenie o naborze do Studenckiego Pogotowia Lekcyjnego, organizowanym przez Uniwersytet w Białymstoku – opowiada. – Lubię dzieci, zawsze myślałam o tym, by pracować z nimi zawodowo, dlatego właśnie wybrałam takie studia. Zdawałam sobie też sprawę, że te dzieci, które przychodzą do świetlicy, łatwo w życiu nie mają. Postanowiłam się sprawdzić.

Trafiła do świetlicy terapeutycznej Eleosu znajdującej się na osiedlu Nowe Miasto. Jej zaangażowanie i kompetencje szybko zostały docenione, a ona sama dostała propozycję zawodową. Teraz pracuje jako wychowawca środowiskowy w Eleosie.– Jako wolontariusz przychodzisz, pomagasz odrabiać lekcje i wychodzisz – opowiada Katarzyna Golonko. – Jako pracownik placówki czuję większą odpowiedzialność, ale mam też możliwość lepszego poznania dzieci, ich rodzin i problemów z jakimi się borykają. 

OPR. (MG), FOT. CARITAS

Wpisz swój komentarz

  • Captcha

Wydawca zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy łamiących polskie prawo lub zasady dobrego wychowania.

Komentarze do artykułu

Twój komentarz może być pierwszy!.