O nauce półserio - Uniwersytet Medyczny w Białymstoku Nauka i sztuka od kuchni

Pokaz walk rosyjskich służb specjalnych, nauka tańca flamenco i wiele innych atrakcji przygotowali organizatorzy VIII Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki w Białymstoku.

Podlaski Festiwal to doskonały sposób na popularyzację sztuki i nauki wśród mieszkańców naszego regionu, niezależnie od wieku, doświadczenia i zainteresowań. W ofercie było ponad 300 wykładów, dyskusji, eksperymentów i koncertów – każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Jedna z największych w naszym regionie imprez trwała 11 dni, od 17 do 27 maja. Hasło tegorocznej edycji Festiwalu „Jedność w różnorodności” trafnie oddało charakter przedsięwzięcia, jego bogactwo oraz doskonały sposób na integrację środowiska akademickiego. W tym roku organizatorami Festiwalu było 12 białostockich uczelni wyższych, a jego koordynatorem Uniwersytet Medyczny w Białymstoku.

 

 

 

 

Zabawki i eksperymenty fizyczne

Tegorocznej edycji tego przedsięwzięcia nadaliśmy również nową formułę – powierzając jeden odrębny dzień każdej uczelni uczestniczącej w projekcie. Dodatkowym novum był jeden wspólny Dzień Akademicki – mówi prof. dr hab. Elżbieta Skrzydlewska, koordynator Festiwalu, Dziekan Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. – Ze wstępnych danych i informacji otrzymanych od współorganizatorów liczbę uczestników Festiwalu szacujemy na około 20.000 osób.Turniej gry w Mankalę - jedną z najstarszych gier ludzkości

W ramach Festiwalu i Dni Białegostoku, 22 czerwca na Rynku Kościuszki odbył się piknik naukowy – Dzień Akademicki. Uczelnie naszego Miasta zaprezentowały wówczas swój potencjał, dokonania naukowe i działalność studentów. Przedsięwzięcie było doskonałą okazją do integracji białostockiego środowiska akademickiego oraz wspólnej wymiany doświadczeń.

Przystępnie i atrakcyjnie

Nauka nie powinna być pojmowana jako obszar przeznaczony tylko dla wąskiego kręgu odbiorców, stąd też w programie Festiwalu przeważająca część propozycji skupiała się na pokazaniu użyteczności nauki w życiu codziennym. Tłumy zainteresowanych białostoczan przyciągnęły np. pokazy zdrowego gotowania, szkolenia z samodzielnego wykonywania zastrzyków, udzielania pierwszej pomocy, wykonywania masażu relaksacyjnego czy profesjonalnego makijażu. Szeroki wachlarz propozycji poszerzających umiejętności samokreacji, instruktaż komponowania prezentacji multimedialnej, profesjonalnego zaprezentowania się, kreatywnego rozwiązywania konfliktów z pewnością pozwolił uczestnikom na lepsze budowanie swojego wizerunku na rynku pracy. Chętni mogli również spróbować swoich sił w śpiewie chorału gregoriańskiego, ale także zbudować zabawkę przy wykorzystaniu praw fizyki. Najmłodsi uczestnicy Festiwalu poznali zasady działania mikroskopu, budowali i sterowali robotami mobilnymi.

 

 

Poznawanie tajników ludzkiego ciała

Publiczność tegorocznego Festiwalu zapewne już dziś zastanawia się, czym zaskoczą Białostoczan organizatorzy następnej edycji. Atrakcji naukowych z pewnością nie zabraknie. Zapraszamy na IX odsłonę Festiwalu już za rok.

ORGANIZATORZY FESTIWALU:

Archidiecezjalne Wyższe Seminarium Duchowne w Białymstoku, Nauczycielskie Kolegium w Białymstoku Rewalidacji, Resocjalizacji i Wychowania Fizycznego, Niepaństwowa Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Białymstoku, Politechnika Białostocka, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina, Wydział Instrumentalno-Pedagogiczny w Białymstoku, Uniwersytet w Białymstoku, Wyższa Szkoła Administracji Publicznej im. Stanisława Staszica w Białymstoku, Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Białymstoku, Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Białymstoku, Wyższa Szkoła Kosmetologii i Ochrony Zdrowia w Białymstoku, Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie – Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku.
Warsztaty szycia chirurgicznego

Maria Kubala, Fot. UMB, UwB, PB

Wpisz swój komentarz

  • Captcha

Wydawca zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy łamiących polskie prawo lub zasady dobrego wychowania.

Komentarze do artykułu

Twój komentarz może być pierwszy!.