Uniwersytet w Białymstoku Studia w międzynarodowym towarzystwie

Z roku na rok w murach Uniwersytetu w Białymstoku coraz głośniej rozbrzmiewają obce języki. Bynajmniej nie jest to spowodowane otwieraniem kolejnych kierunków filologicznych, lecz rosnącą rzeszą zagranicznych studentów.

Niezaprzeczalnym faktem jest, że na Uniwersytecie w Białymstoku stale przybywa obcokrajowców. W bieżącym roku akademickim (2013/2014) było ich 630. Co zatem sprawia, że Białystok stał się punktem docelowym edukacyjnych wędrówek?

Trudno byłoby wskazać jedną odpowiedź. Tym niemniej nie bez znaczenia jest położenie geograficzne. Bliskość wschodniej granicy sprawia, że prym w tej grupie wiodą studenci z Białorusi. W roku akademickim 2013/2014 na Uniwersytecie w Białymstoku było ich 154. Przy tej okazji nie można również zapomnieć o dużej grupie obywateli z Litwy (451 osób), którzy studiują w wileńskiej filii UwB.

Dla jednych jest to przygoda dająca możliwość poznania innego kraju przez pryzmat jego kultury i tradycji. Inni zagraniczne studia postrzegają jako idealny sposób na zbudowanie swojej zawodowej przyszłości. Z każdym rokiem przybywa też studentów, których studia na Uniwersytecie w Białymstoku są efektem wymian zagranicznych odbywających się w ramach programu „LLP-Erasmus”. W całym poprzednim roku akademickim UwB przyjął 56 studentów „Erasmusa”. W tym roku będzie ich w sumie ponad 70.  Najliczniejsza grupa „erasmusowych” studentów przybyła z Hiszpanii (48) i Turcji (11). Było też 6 Portugalczyków, 5 Włochów, a także po jednej osobie z Finlandii i Chorwacji. Widać tu wyraźną dominację mieszkańców południowej Europy. Cóż, najwyraźniej nie przestraszyły ich opowieści o mroźnych polskich zimach.

Zagranicznych studentów będzie przybywać. Uczelnia ma już bowiem w swojej ofercie studia prowadzone w całości w językach obcych: angielskim i rosyjskim. Na razie jest to 7 kierunków: międzynarodowe stosunki gospodarcze, studia europejskie, filologia angielska, filologia rosyjska, informatyka, ochrona środowiska oraz fizyka medyczna.

W październiku 2013 roku z inicjatywy UwB powstała Sieć Uniwersytetów Pogranicza – międzynarodowe konsorcjum 10 uczelni z Polski, Litwy, Rosji, Białorusi i Ukrainy. W planach są wspólne transgraniczne studia magisterskie, a także wymiana studentów w ramach nowego unijnego programu „Erasmus +”. 

OPR. (MG), FOT. J. MATOWICKA

Wpisz swój komentarz

  • Captcha

Wydawca zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy łamiących polskie prawo lub zasady dobrego wychowania.

Komentarze do artykułu

Twój komentarz może być pierwszy!.