Uniwersytet Medyczny w Białymstoku Położnictwo – zawód z przyszłością

To właśnie położna w dużej mierze odpowiada za bezpieczeństwo ciąży, porodu i pierwszych chwil życia noworodka. Nic dziwnego, że spoczywa na niej wielka odpowiedzialność.

Położnictwo na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku można studiować w systemie studiów I stopnia (licencjat, tryb dzienny) i II stopnia (magisterium, tryb dzienny lub zaoczny). Absolwenci tego kierunku zyskują prawo do samodzielnego prowadzenia fizjologicznej ciąży, przyjęcia porodu siłami natury, opieki nad zdrowym noworodkiem i kobietą w różnych okresach życia.

Dodatkowo atrakcyjność kierunku podnoszą liczne koła naukowe, akcje społeczne oraz konferencje szkoleniowe.

Zachętą dla studentów może być także fakt, że status wolnego zawodu pozwala położnej pracować nie tylko w ramach etatu w przychodni czy szpitalu, ale też prowadzić własną działalność, choćby poprzez założenie szkoły rodzenia czy też odbieranie domowych porodów.   

Pozwalamy się rozwijać

dr n. med. Bożena Kulesza-Brończyk, koordynatorka kierunku położnictwo na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku

Położnictwo to bardzo ciekawy kierunek studiów. Dzięki niemu każdy może rozwijać swoje zainteresowania, korzystając z bogatego zaplecza naukowego, jakim dysponuje nasza uczelnia. Studenci położnictwa zdobywają umiejętności z zakresu medycyny perinatalnej, neonatologicznej i ginekologicznej. Zdobyte doświadczenie otwiera szerokie perspektywy w przyszłej karierze zawodowej.

 

 

Kontakt z drugim człowiekiem

Paulina Szydłowska, studentka II stopnia położnictwa na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku

Każdy, kto nie boi się nowych wyzwań i chce pomagać innym, powinien wybrać ten kierunek, ponieważ daje on możliwość samorealizacji. Zdecydowałam się na położnictwo, ponieważ dzięki niemu mam kontakt z drugim człowiekiem, mogę uczestniczyć w tak pięknej chwili, jaką są narodziny dziecka. Mimo ciągłej konieczności nabywania nowej wiedzy z zakresu medycyny, zawód położnej jest niezależny – pozwala na otwieranie własnych praktyk położniczych oraz ustalanie nowych standardów w opiece położniczo-ginekologicznej, co otwiera szerokie perspektywy w przyszłej pracy zawodowej.

(AP), FOT. UMB

Wpisz swój komentarz

  • Captcha

Wydawca zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy łamiących polskie prawo lub zasady dobrego wychowania.

Komentarze do artykułu

Twój komentarz może być pierwszy!.