Uniwersytet Medyczny w Białymstoku Niezbędni, choć anonimowi

Analityka medyczna była pierwszym kierunkiem na Wydziale Farmaceutycznym z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Od 1977 roku Wydział – jako jedyny w Polsce północno-wschodniej – kształci przyszłych diagnostów laboratoryjnych.

Nie dziwi zatem, iż w województwie podlaskim kadrę pracowników z wyższym wykształceniem w laboratoriach diagnostycznych, jak w żadnym innym województwie, aż w 99% stanowią magistrzy analityki medycznej UMB (diagności laboratoryjni). – Miarą jakości tej kadry jest fakt, iż województwo podlaskie od 15 lat zajmuje pierwsze miejsce w krajowej kontroli jakości wyników badań laboratoryjnych, prowadzonej przez Centralny Ośrodek Badania Jakości w Diagnostyce Laboratoryjnej, podległy Ministerstwu Zdrowia – mówi prof. dr hab. med. Maciej Szmitkowski, konsultant wojewódzki w dziedzinie diagnostyki laboratoryjnej.

Rzetelna praca i zaangażowanie

Studia na kierunku analityka medyczna nie należą do łatwych, ale – z racji wielu zajęć praktycznych – dobrze przygotowują do przyszłej pracy. – Po czasie, jaki spędziłam na tej uczelni, bez wątpienia mogę stwierdzić, że jest to bardzo ciekawy i prężnie rozwijający się kierunek. Co prawda, pierwsze 2 lata opierały się głównie na przyswajaniu wiedzy teoretycznej, natomiast od 3 roku, odkąd zajęcia zaczęły się odbywać w szpitalu, mieliśmy możliwość konfrontowania zdobytej wiedzy z praktyką. Bez wątpienia jest to kierunek wymagający od studentów rzetelnej pracy, poświęcenia oraz zaangażowania – opowiada Marta Czop, studentka V roku analityki medycznej.

Rosnąca rola diagnostyki

Diagności laboratoryjni – oprócz pracy w laboratorium – biorą aktywny udział w promocji zdrowia, prowadzeniu szpitalnej polityki antybiotykowej, rejestracji wyizolowanych szczepów alarmowych oraz czynników chorób infekcyjnych. – Mimo iż diagności często są nieznani pacjentom, wnoszą niezbędną wiedzę i stają się partnerami lekarza w opiece nad pacjentem. Coraz bardziej rośnie rola diagnostyki w medycynie, dlatego prawidłowo wykształceni absolwenci kierunku analityka medyczna są filarem i gwarantem prawidłowych świadczeń diagnostyki laboratoryjnej – ocenia dr n. med. Elżbieta Puacz, prezes Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych.

Cenieni przez pracodawców

Również kierownicy instytucji zatrudniających absolwentów analityki medycznej wystawiają im pozytywne opinie. – W ciągu kilku ostatnich lat w laboratorium zatrudniono kilku absolwentów Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej UMB. W oparciu o moje doświadczenia i wieloletnie obserwacje stwierdzam, że absolwenci analityki medycznej naszego uniwersytetu są coraz lepiej przygotowani do wykonywania zawodu, zarówno teoretycznie, jak również posiadają umiejętności praktyczne. Są świadomi potrzeb dalszego kształcenia, korzystają z literatury fachowej i chętnie uczestniczą w szkoleniach i w warsztatach doskonalących zawodowo – mówi dr  n. med. Maria Siewko, kierownik Działu Diagnostyki Laboratoryjnej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. J. Śniadeckiego w Białymstoku.

Czerpią satysfakcję z życia zawodowego

Absolwenci analityki medycznej, którzy rozpoczynają pracę, nie kryją satysfakcji zawodowej.

– Ukończenie studiów na kierunku analityka medyczna umożliwiło mi prowadzenie działalności zawodowej, dydaktycznej i naukowej na forum krajowym i międzynarodowym. Uzyskanie specjalizacji zawodowej oraz uprawnień European Specialist in Clinical Chemistry and Laboratory Medicine, a także kierowanie specjalistycznym laboratorium medycznym i współpraca z pracownikami innych zawodów medycznych, daje mi satysfakcję uczestniczenia w podnoszeniu jakości ochrony zdrowia. Z kolei zdobywaniu stopni i tytułów naukowych towarzyszyły fascynujące doświadczenia w pracy badawczej, staże naukowe w Europie i USA oraz spotkania z wybitnymi naukowcami – mówi prof. dr hab. Milena Dąbrowska, kierownik Zakładu Diagnostyki Hematologicznej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. 

Od studiów do własnego laboratorium

Bożena Kurza, współwłaścicielka Laboratorium na Bema NZOZ. Medyczne Laboratorium Diagnostyczne

Ukończyłam analitykę medyczną na Wydziale Farmaceutycznym z Oddziałem Analityki Medycznej Akademii Medycznej w Białymstoku w 1985 roku. Przez ok. 15 lat pracowałam w laboratorium publicznej służby zdrowia, początkowo na stanowisku asystenta, a przez 2 lata na stanowisku kierownika laboratorium. Przez te wszystkie lata zdobyłam ogromne doświadczenie w wyuczonym zawodzie, co procentuje w mojej pracy zawodowej. Praca w zawodzie diagnosty laboratoryjnego bardzo mi się podoba i czerpię z niej ogromną satysfakcję. W 2004 roku wspólnie z dwiema koleżankami podjęłyśmy ryzyko i udało się nam założyć w Białymstoku własną firmę, w której mogę realizować się zawodowo i pomagać innym. Uważam, że odniosłam wielki sukces zawodowy. 

OPR. MARIUSZ GOLAK, FOT. UMB

Wpisz swój komentarz

 • Captcha

Wydawca zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy łamiących polskie prawo lub zasady dobrego wychowania.

Komentarze do artykułu

 • Awesome you should t 26.01.2015 18:01

  Awesome you should think of soeihtmng like that http://uqkqbwgo.com [url=http://zztcpqyfm.com]zztcpqyfm[/url] [link=http://oicxkdfz.com]oicxkdfz[/link]

  FaQXcZ3XxGqq

 • Posts like this 24.01.2015 13:53

  Posts like this bretighn up my day. Thanks for taking the time.

  zcG1gY0a4

 • pisze:Witaj Krzyszto 24.01.2015 03:33

  pisze:Witaj Krzysztofie, WOW tyle wiedzy i to za darmo należy się pohcwała. Poza tym jestem pod wrażeniem, że udało ci się zgromadzić tylu ekspertf3w jak: Maciej Dutko, Justyna Bizdra (ktf3ra prowadzi interesujący Blog : Marketing Internetowy Ujarzmiony ) czy też Paweł Krzyworączka.Szymon Kubanski recently posted.. http://rdjjtrcr.com [url=http://gnnxbsdkag.com]gnnxbsdkag[/url] [link=http://uqgodrncogf.com]uqgodrncogf[/link]

  lrtIRgkfqWTy

 • Fakt, ogarnięcie 23.01.2015 06:13

  Fakt, ogarnięcie kiidlkzuesięciu osf3b, przygotowanie materiałf3w i skład tego miesięcznika to 3-5 dni wyciętych z życia w każdym miesiącu. Oczywiście nie robię tego sam, podwykonawcy zajmują się składem i korektą językową. Ja czuwam, żeby wszystko miało taki kształt jakiego oczekuję :)@Grzegorz: To jest misja ale też kolejny z biznesf3w, ktf3ry prowadzę ;) Zdaje się, że w dzisiejszych czasach trzeba dywersyfikować nie tylko marketing ale rf3wnież źrf3dła dochodf3w (choć to musi być pewien etap w biznesie, na początek skupienie i precyzja, a pf3źniej już tylko rozwf3j).PozdrawiamKrzysztof

  w6BmKHaNPHC

 • wpis przydatna i sii 22.01.2015 14:31

  wpis przydatna i siintewe sie ja czyta. Jestem zadowolony, ze trafilem na tego stronaa, bo poruszanie sie po nim to odkrywanie coraz to lepszych tekstow. Pozdrawiam!VA:F [1.9.17_1161]please wait...VA:F [1.9.17_1161](from 0 votes)

  3WAHy8fii