Uniwersytet Medyczny w Białymstoku A gdyby tak zostać dentystą?

To pytanie stawiają sobie maturzyści, którzy wiążą swoją przyszłość z medycyną, ale bardziej niż na blok operacyjny ciągnie ich do gabinetu stomatologicznego.

Podziękowanie? Uśmiech pacjenta

dr hab. n. med. Anna Kierklo, prodziekan Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Stomatologii i Oddziałem Nauczania w Języku Angielskim, kierownik Zakładu Propedeutyki Stomatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

Dentysta to zawód, który budzi mieszane uczucia. Z jednej strony dentyści postrzegani są jako zamożni ludzie sukcesu, a z drugiej – już sam dźwięk tego słowa u niektórych osób wywołuje gęsią skórkę. Prawda jest taka, że współczesny gabinet stomatologiczny w niczym nie przypomina „sali tortur”, a zawód lekarza dentysty, jak każdy inny, ma wady i zalety. Decydując się na tę profesję, trzeba być przygotowanym na ciężką i stresującą, ale jednocześnie dającą ogromną satysfakcję pracę. Nie ma nic wspanialszego niż śnieżnobiały uśmiech zadowolonego pacjenta.

Zanim jednak otrzyma się dyplom lekarza dentysty, trzeba ukończyć 5-letnie studia i zdać Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Końcowy. Na pierwszych latach ćwiczenia i wykłady obejmują materiał z zakresu podstawowych nauk medycznych, później także z lekarskich przedmiotów klinicznych. Już od I roku studenci mają zajęcia praktyczne ze stomatologii i pracują na symulatorach fantomowych, a od drugiego zaczynają przyjmować pacjentów w ramach różnych przedmiotów stomatologicznych.

Od studiów do własnego gabinetu

dr n. med. Joanna Bagińska, adiunkt w Zakładzie Propedeutyki Stomatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

Od studiów do własnego gabinetu
dr n. med. Joanna Bagińska, adiunkt w Zakładzie Propedeutyki Stomatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
Bezpośrednio po ukończeniu studiów lekarz dentysta może zatrudnić się w którymś z istniejących gabinetów stomatologicznych. Możliwość otwarcia własnego gabinetu uzyskuje się po przepracowaniu w zawodzie dwóch lat. 
Osoby zainteresowane badaniami naukowymi mogą kontynuować naukę na naszym uniwersytecie na 3-letnich studiach doktoranckich, w czasie których otrzymują stypendium.
Zaletą tego zawodu jest to, że już po ukończeniu studiów można wykonywać wszystkie procedury lecznicze, pod warunkiem posiadania umiejętności ich właściwego przeprowadzenia. Dlatego ważne jest stałe podnoszenie kwalifikacji, np. poprzez uzyskanie tytułu specjalisty w wybranej dziedzinie stomatologii. Najlepszą formą szkolenia specjalizacyjnego jest rezydentura opłacana z budżetu państwa. Można też szkolić się w ramach wolontariatu, a także podnosić kwalifikacje na licznych kursach.

Bezpośrednio po ukończeniu studiów lekarz dentysta może zatrudnić się w którymś z istniejących gabinetów stomatologicznych. Możliwość otwarcia własnego gabinetu uzyskuje się po przepracowaniu w zawodzie dwóch lat. Osoby zainteresowane badaniami naukowymi mogą kontynuować naukę na naszym uniwersytecie na 3-letnich studiach doktoranckich, w czasie których otrzymują stypendium.Zaletą tego zawodu jest to, że już po ukończeniu studiów można wykonywać wszystkie procedury lecznicze, pod warunkiem posiadania umiejętności ich właściwego przeprowadzenia. Dlatego ważne jest stałe podnoszenie kwalifikacji, np. poprzez uzyskanie tytułu specjalisty w wybranej dziedzinie stomatologii. Najlepszą formą szkolenia specjalizacyjnego jest rezydentura opłacana z budżetu państwa. Można też szkolić się w ramach wolontariatu, a także podnosić kwalifikacje na licznych kursach.

(KK), FOT. SHUTTERSTOCK

Wpisz swój komentarz

  • Captcha

Wydawca zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy łamiących polskie prawo lub zasady dobrego wychowania.

Komentarze do artykułu

Twój komentarz może być pierwszy!.