Politechnika Białostocka Zaprojektowany powrót do dzieciństwa

Choć architektura uznawana jest za domenę indywidualistów, to studenci Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej w pierwszej kolejności uczą się pracy zespołowej.

Służą temu m.in. konkursy projektowe, które równocześnie pozwalają wykorzystać zdobytą na uczelni wiedzę w praktyce.

Studentki architektury i urbanistyki Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej w składzie: Emilia Cap, Marta Kapłan oraz Aleksandra Gorzała z powodzeniem wzięły udział w międzynarodowym konkursie architektonicznym „D3 Housing Tomorrow”, podczas którego zdobyły wyróżnienie w kategorii Deployable za pracę „Return to Paradise”. To efekt umiejętności pracy zespołowej, ale też indywidualnych talentów. Czy laur zdobyty w konkursie zostanie przekuty na przyszły sukces zawodowy? Odpowiedź na to pytanie jest sprawą otwartą, choć jednocześnie stanowi przedsmak konkurencji, z którą będzie musiał się zmierzyć każdy profesjonalny architekt.

Dzieciństwo uchwycone w bryle

– Nasz projekt powstał w ramach przedmiotu semestralnego osadnictwo wiejskie, prowadzonego przez dr. hab. inż. arch. Jarosława Szewczyka – mówi Emilia Cap, studentka V roku architektury i urbanistyki Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej, jedna z laureatek konkursu. – Grupa powstała trochę przypadkowo, program zajęć wymagał pracy w 3-osobowych zespołach, ale każda z nas wyrażała chęć zrobienia czegoś więcej, czegoś co wykraczałoby poza utarte standardy. I chyba się udało…

Tematem przewodnim konkursu „D3 Housing Tomorrow” było wyobrażenie domów przyszłości.

 – „Return to Paradise” jest odpowiedzią na pytanie, czego tak naprawdę nam brakuje – mówi Marta Kapłan. – Jest odpowiedzią na problemy współczesnego świata, po którym podróżujemy, przez całe życie szukając swojego miejsca i własnej tożsamości. Toteż pozwoliłyśmy, aby poniosła nas wyobraźnia, zaczęłyśmy marzyć, wracając do czasów dzieciństwa, tej beztroski, kiedy jedynym problemem były uwierające rajstopki... – śmieje się Marta Kapłan. Właśnie taki świat przedstawia nasz projekt.


Cechy prawdziwego architekta

Jak podkreślają laureatki konkursu, studia na Wydziale Architektury uświadomiły im, że aby skutecznie projektować i konkurować na rynku zawodowym, trzeba umieć współpracować w grupie.

– Studia uczą nas rozpoznawać potrzeby ludzi – mówi Aleksandra Gorzała. – Na tym głównie opiera się praca dobrego architekta. Wykorzystałyśmy to, myślę, że z dobrym rezultatem. 

Sukces napędza!

Rozmawiamy z dr. hab. inż. arch. Jarosławem Szewczykiem, opiekunem naukowym wyróżnionego zespołu.

Czym była rywalizacja w międzynarodowym konkursie „D3 Housing Tomorrow 2014” dla Pańskich studentek?

Udział w podobnych wydarzeniach stosujemy jako metodę dydaktyczną.

Skuteczną?

Tak. Silnie motywuje i daje radość ze zwycięstwa. Co ważniejsze, pozwala nam ocenić jakość dydaktyki i poziom naszych studentów na tle międzynarodowym.

I jak wypada to porównanie?

Bardzo dobrze. Laureatki konkursu „D3 Housing Tomorrow 2014” Emilia Cap, Aleksandra Gorzała i Marta Kapłan nagle znalazły się w światowej elicie intelektualnej.

Czy ich sukces będzie bodźcem dla innych?

Z pewnością. Od kilku lat obserwujemy, że każdy sukces w takich konkursach zachęca kolejnych studentów do podobnych prób.

To nie pierwszy sukces studentów Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej na międzynarodowych konkursach architektonicznych?

Nasi studenci uzyskali dwa wyróżnienia w poprzedniej edycji „D3 Housing Tomorrow” i kilka nagród w innych ubiegłorocznych konkursach międzynarodowych. Zaś w lutym tego roku Aleksandra Bartoszuk, Daria Dybciak i Ewa Jurgielewicz zdobyły też 3 miejsce w konkursie „Houses for Change”.

(AG), FOT. PB

Wpisz swój komentarz

  • Captcha

Wydawca zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy łamiących polskie prawo lub zasady dobrego wychowania.

Komentarze do artykułu

Twój komentarz może być pierwszy!.